Primarul Nicolae Barbu a participat la cea de-a doua întâlnire a Grupului Comun de Lucru pentru aria eligibilă a Programului de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2014-2020

Marţi, 12 martie 2013, primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu, alături de specialişti din cadrul Serviciului Strategii, Proiecte şi Cooperare Interregională au participat la Ruse la cea de-a doua întâlnire a Grupului Comun de Lucru pentru Planificare şi Programare Strategică pentru aria eligibilă a Programului de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2014-2020.

Evenimentul a fost organizat de Autoritatea de Management a Programului de Cooperare Transfrontaliera România-Bulgaria 2007-2013 (Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice din România), Autoritatea Naţională a Programului (Ministerul Dezvoltării Regionale şi Lucrărilor Publice din Bulgaria), împreună cu Secretariatul Tehnic Comun al Programului (Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontaliera Călăraşi pentru Graniţa România-Bulgaria).

Pe lângă organizatori, la întâlnire au mai fost prezenţi reprezentanţi ai ADR Sud Muntenia, Prefectura şi Primăria Ruse, Consiliul Judeţean Giurgiu, precum şi alte consilii judeţene şi organisme interesate în pregătirea următoarei perioade de programare 2014-2020 pentru cooperare teritorială româno-bulgară. Au fost discutate aspecte privind Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Grupului, termenii de referinţă pentru programare, evaluarea ex-ante şi evaluarea strategică de mediu.

Grupul Comun de Lucru are rolul de a asigura eficienţa şi calitatea planificării şi programării viitorului exerciţiu financiar – Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2014-2020 şi are în componenţa sa reprezentanţi la nivel naţional, regional şi local ai celor două state.

Ultima modificare: 13.03.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Mai sunt 14 zile lucrătoare de plată a impozitelor în care puteţi beneficia de reducerea de 10%